Opytamalizacja obrazu

8 znakomitych narzędzi do optymalizowania zdjęć

Jak wspominałem już w artykule pagespeed jednym z dobrych sposobów na page response times jest optymalizacja obrazów na waszej stronie. Zmniejszajcie ich rozmiar jak to tylko możliwe. Optymalizacja zdjęć nie tylko przyspieszy ładowanie twojej strony, ale również zmniejszy zużycie transmisji danych, co może przynieść spore oszczędności finansowe przy rozliczeniach z dostawcą serwera.

Jeśli nie planowałeś tego na wstępie i nie posiadasz PhotoShopa to nic straconego, istnieje szereg darmowych narzędzi które pozwolą Ci na zmniejszenie rozmiaru i zoptymalizowanie twoich zdjęć. W tym artykule nie będę mówił o PhotoShopie. W tym artykule, znajdziecie wygodne i przyjazne użytkownikowi narzędzia do optymalizacji zdjęć jakie tylko udało mi się znaleźć.

1. smush.it!

smush.it!

 

smush.it! uczyni twoje zdjęcia lekkie jak wietrzyk. Stworzony przez Stoyan Stefanov i Nicole Sullivan, smush.it! jako narzędzie jest również dostępne jako Firefox Extention, jako zakładka, lub jako simple web-based application (hostowane przez Yahoo!). Przyjmuje ono większość formatów zdjęć i automatycznie konwertuje GIF do PNG (ponieważ virtualnie to te same pliki, tylko że PNG ważą o wiele mniej).

2. RIOT

RIOT

RIOT – co oznacza Radical Image Optimization Tool – jest to narzędzie przeznaczone głównie dla użytkowników Windowsa, które jest dostępne jako osdzielna aplikacja lub rozszerzenie dla IrfanView. Wpiera formaty plików JPG, PNG i GIF oraz posiada możliwość oczyszczania metadata umieszczanego na zdjęciach aby bardziej zmniejszyć ich rozmiar. Posiada również podstawowe narzędzia edycji zdjęć takich jak przesuwanie, zbliżenia, obracanie oraz odwracanie.

3. PNGOUT

PNGOUT

Stworzony przez programistę gier Ken SilvermanPNGOUT jest popularny, darmowy i bez zbędnych dodatków program do optymalizacji twoich zdjęć. PNGOUT może być uruchomiony z command-line lub z boxu dialogowego Windows Run (windowskay+r). Posiada rozbudowany zestaw opcji, dzięki czemu można łatwo dostosować sposób pliki są kompresowane. Zajmuje większość popularnych formatów plików graficznych (takich jak: JPG, GIF i PNG).

4. Online Image Optimizer

Online Image Optimizer

Online Image Optimizer od Dynamic Drive to internetowe narzędzie do kompresji obrazów dalej. Możesz podać link do obrazka, który chcesz zoptymalizować lub przesłać go z lokalnej maszyny. Obok optymalizacji, można wybrać co za plik wyjściowy chcesz zoptymalizowany (domyślnie jest to ten sam typ pliku jak wejściowy).Ograniczenie Online Image Optimizer jest to, że przyjmuje tylko obrazy mniejsze niż 300 KB.

5. SuperGIF

SuperGIF

SuperGIF jest darmowym narzędziem dla systemu Windows i użytkowników Mac OS, który optymalizuje swoje obrazy GIF. Posiada intuicyjny i prosty interfejs użytkownika, który pozwala na wykożystanie technologii drag and drop, a może kompresować pliki GIF 50% bardziej wydajnie w niektórych przypadkach.Darmowa wersja może tylko kompresować jeden GIF na raz, ale ma wszystkie te same funkcje co w wersji komercyjnej za 29,95 dolarów) za wyjątkiem przetwarzania wsadowego.

6. PNGGauntlet

PNGGauntlet

PNGGauntlet jest oparty o .NET GUI aplikacji dla PNGOUT. Może być używany do konwertowania formatów JPG, GIF, TGA, PCX, i BMP do wysoko zoptymalizowanych plików PNG. PNGGauntlet is perfect for individuals that are uncomfortable working in the command-line/Windows Run dialog box, but would still like to take advantage of PNGOUT’s superior optimization algorithm. Check out PNGGauntlet’s FAQ page or its forum to get help in case you run into trouble using it.

7. PNGCrushrrr

PNGCrushrrr

PNGCrushrrr to darmowe oparte o licecję GPL-licensed dla Mac OS do zmniejszania (bardzo pożądnego zmniejszania) waszych obrazów PNG. Posiada interfeis drag-and-drop, pozwala na przeciągnięcie jednego lub więcej plików PNG , kompresuje pliki i zachowuje chwilowo twóje oryginalne pliki abyś mógł porównać różnicę rozmiarów pliku przed i po kompresji. Twórcy twierdzą że PNGCrushrrr jest najbardziej wydajny z plikami PNG-24.

8. SuperPNG

SuperPNG

SuperPNG jest darmowym pluginem do programu Photoshop zapisuje niebywale małe pliki PNG w porównaniu do wbudowanego w Photoshopa SaveForWeb. Zawiera rónież pewne zaawansowanie kreacje PNG takie jak 16-bit support,  It also includes some advanced PNG-creation features such as 16-bitowej głębi kolorów, zmienna kompresja, korekcja gamma, i oszczędność metadane . Sprawdź kilka przykładowych PNG zapisanych za pomocą SuperPNG na stronie PNG Samples.

Jakie jest twoje narzędzie do optymalizacji obrazów?

Jeśli twoje ulubione narzędzie do optymalizacji obrazów nie znajduje się na tej liście, proszę podziel się z nami tą informacją. W komentarzach napisz jakie narzędzie, dla czego według ciebie jest takie dobre i jeśli istnieje link do producenta to rónież go podaj.

Komentarze

Uwaga - Konta gości nie są zatwierdzane na bieżąco!